آموزش الكترونيكي

ایجاد وبلاگ
1ـ پس از ورود به سامانه آموزشی، بر روی آیکون «پروفایل شخصی» در بالای صفحۀ میزکار کلیک نموده تا به لینک «ایجاد وبلاگ» دسترسی یابید.به منظور سهولت دسترسی، لینک‌های مربوط به وبلاگ در همان صفحۀ میزکار و از طریق «لینک‌های پرکاربرد» در اخیتار شما قرار گرفته است.


2ـ با کلیک بر روی لینک «ایجاد وبلاگ» وارد صفحه‌ای می‌‌شوید که در آن از شما خواسته شده اطلاعاتی را درج نمایید. سه مورد از آن‌ها یعنی نام وبلاگ، عنوان وبلاگ و ایمیل خصوصی (کادرهای زردرنگ) الزامی‌اند.


نام وبلاگ: یا همان آدرس اینترنتی وبلاگ (URL) باید تنها با حروف لاتین (انگلیسی) و بدون فاصله درج شود؛ برای مثال: kalammotahar. توجه داشته باشید که پس از ایجاد وبلاگ، امکان تغییر نام آن وجود ندارد.
عنوان وبلاگ: که در بالای وبلاگ شما به نمایش در می‌آید و می‌تواند با حروف فارسی یا لاتین درج شود.
ایمیل خصوصی: ایمیلی که می‌خواهید بازدیدکنندگان وبلاگ از آن طریق با شما در ارتباط باشند را درج نمایید.
سایر موارد را می‌توانید به دلخواه خود درج نموده یا تنظیم نمایید. در انتها بر روی آیکون «ایجاد وبلاگ» کلیک نموده تا به صفحه مشاهده و مدیریت وبلاگ خود هدایت شوید.


مشاهده و مدیریت وبلاگ
از طریق آیکون «پروفایل شخصی» به صفحۀ مدیریت وبلاگ دسترسی دارید. در این صفحه 5 برگه وجود دارد که امکان مدیریت وبلاگ را برای شما فرآهم می‌آورد. همچنین لینک «مشاهده وبلاگ» در این صفحه قرار دارد.
1. برگه پست‌ها: این برگه شامل سه زیرمجموعه به شرح زیر است:
1/1. ارسال مطلب جدید: این برگه امکان قرار دادن یک مطلب را بر روی وبلاگ فرآهم می‌کند. در این برگه شما می‌توانید به ترتیب عنوان مطلب، معرفی مطلب (مطلب کوتاهی که بازدیدکنندگان وبلاگ قبل از دیدن مطلب شما آن را مطالعه می‌نمایند)، تاریخ شروع و پایان نمایش مطلب، متن اصلی، نوع نظرخواهی از مخاطبان وبلاگ (4 حالت)، تنظیم نمایش نظرات پس از تأیید شما و ثبت موقت مطالب را مشخص نموده و در پایان روی دکمه «ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ» کلیک نماید.


1/2. مدیریت مطالب قبلی: این برگه امکان ویرایش یا حذف مطالبی که قبلاً بر روی وبلاگ قرار داده‌اید را فرآهم می‌کند.


3/1. موضوعات مطالب: این برگه امکان تعریف موضوعات مختلف و گروه‌بندی مطالب وبلاگ را فرآهم می‌کند.


2. برگه نظرات: این برگه شامل دو زیرمجموعه به شرح زیر است:
2/1. آخرین نظرات خوانندگان: در این برگه نظرات بازدیدکنندگان در مورد هر یک از مطالب وبلاگ را مشاهده می‌نمایید که امکان ویرایش یا حذف آن‌ها وجود دارد.


2/2. نظرات تأیید نشده: اگر هنگام ارسال مطلب جدید به گونه‌ای تنظیم کرده باشید که نظرات بازدیدکنندگان پس از تأیید بر روی وبلاگ شما نمایش داده شوند، از این برگه می‌توانید نظرات ایشان را تأیید یا ردّ نمایید.


3. برگه پیوندهای وبلاگ: در این برگه می‌توانید از وبلاگ خود به سایت‌های دیگر لینک ایجاد نمایید.


4. تنظیمات وبلاگ: این برگه شامل سه زیرمجموعه به شرح زیر است:
4/1. ویرایش تنظیمات وبلاگ: این برگه امکان تغییر مواردی که هنگام ایجاد وبلاگ درج نموده‌اید را برای شما فرآهم می‌آورد؛ البته به جز نام وبلاگ (URL). همچنین امکان درج اسکریپت‌ها و کدهای اختصصاصی مانند کدهای سیستم آمار بازدیدکنندگان یا پخش آهنگ در این بخش برای شما فرآهم است.


4/2. پوسته وبلاگ: در این برگه امکان انتخاب پوسته وبلاگ از بین پوسته‌های موجود فرآهم است.


4/3. پروفایل مدیر وبلاگ: در این برگه امکان وارد کردن اطلاعات شخصی و شغلی شما و فعال‌سازی نمایش آن برای بازدیدکنندگان وبلاگ وجود دارد.


5. برگه راهنمایی: در این برگه توضیحاتی راجع به ابزارهای مدیریت وبلاگ داده شده است.
توجه: مسئولان سامانه در صورت نیاز می‌توانند نمایش یا عدم نمایش وبلاگ شما و پست‌های آن را مدیریت کنند.